میدان هیپودروم

 

میدان هیپودروم

میدان هیپودروم استانبول (Hippodrome Meydani) یک منطقه گردشگری بسیار چشمگیر در محله سلطان احمد می باشد و به تمام مکانهای تاریخی اطراف سلطان احمد منتهی میگردد. این میدان در همسایگی مسجد آبی، مسجد ایاصوفیه استانبول و موزه هنرهای ترکی و اسلامی می باشد . جایی که اغلب گردشگران در روز اول سفر به استانبول آنجا خواهند رفت، دقیقا اینجاست.
مسابقات ارابه رانی را در میدان هیپودروم استانبول تصور نمایید. صدای پای اسبهایی را خواهید شنید که دورتادور این میدان در حال دویدن هستند. شما دقیقاً وسط تاریخ نظاره گر شکوهی چشم نواز هستید، تا انتها همراه ما شوید و از این سفر هیجان انگیز لذت ببرید.

تاریخچه میدان هیپودروم استانبول در دوران بیزانس

پس از فتح قسطنطنیه باستانی توسط اپراتوری روم «لوسیوس سپتیمیوس سوروس» در سال ۲۰۳ پس از میلاد، این شهر به نام  آگوستینا آنتونینا معروف شد. امپراتور روم بناهای زیادی را در این شهر بنا کرده بود و میدان هیپودروم یکی از مهمترین آنها به شمار می آمد. با گذشت سالیان دراز و تغییر امپراتوری در سال ۳۳۰ پس از میلاد، کنستانتین اول آگوستینا آنتونینا را به عنوان پایتخت امپراتوری بیزانس مشخص کردند و آن را قسطنطنیه (در زبان یونانی به معنای: شهر کنستانتین) نام گذاری کردند.
کنستانتین میدان هیپودروم را بازسازی نمود و آن را به کاخ اعظم کنستانتین اتصال داد، نزدیکی مکان زندگی امپراتور به میدان غول پیکر هیپودروم، باعث شده بود تا بسیاری از اجتماعات مردم، مسابقات ارابه سواری و مراسم های مختلف در این محل انجام می شد. کاخ اعظم کنستانتین امروزه زیر مسجد آبی قرار گرفته است و یکی از جاذبه های گردشگری شهر استانبول بشمار می آید.

ظرفیت میدان تقریباً ۴۰ هزار نفر می باشد و حضور مردم در آنجا کاملاً آزاد است. در این میدان وسیع، حداقل ۸ بازی مختلف به صورت همزمان در این مکان برگزار می شود. در حقیقت؛ میدان هیپودروم در دوره بیزانس محلی برای تاخت و تاز اسبها و مسابقات اسب سواری استفاده می شد. روز مسابقات اسب سواری دور تا دور میدان را  صندلی می گذاشتند و مردم با شور و اشتیاق فراوان شرکت کنندگان را تشویق کرده و  افراد زیادی از این فرصت استفاده می کردند و مبالغ هنگفتی را در شرط بندی می بردند. هر یک از تیمهای شرکت کننده نیز مورد حمایت مالی احزاب سیاسی دوره بیزانس می شد.

در این دوران ارابه سواران حرفهای در بین مردم مانند یک قهرمان، بحساب می آمدند. یکی از ارابه سواران افسانهای آن دوران به نام « پورفیریوس» بوده است که مجسمه های زیادی از این ارابه سوار در اطراف میدان هیپودروم وجود داشته که متأسفانه امروز هیچ اثری از مجسمه ها نیست گاهی اوقات نیز هیپودروم قسطنطنیه (استانبول امروزی) محلی برای برگزاری جشن و پایکوبی، مراسم رسمی، اعتراضات مردم، شکنجه محکومین و بازی گلادیاتورها نیز بوده است.

 

تاریخچه میدان هیپودروم استانبول در دوران عثمانی

هنگامی که عثمانی ها بر شهر تسلط یافتند جلوی برگزاری مسابقات ارابه رانی را در میدان هیپودروم گرفتند .تاثیر این اتفاق بر این میدان از بین رفتن عظمت و کارآیی سابق آن بود و در دوران عثمانی نام میدان هیپودروم را به میدان اسب (اسب دوانی) تغییر دادند، در سال ۱۷۲۰ میلادی سلطان احمد سوم جشن ختنه پسران خود را به مدت ۱۵ روز در میدان اسب برگزار نمود.

میدان سلطان احمد استانبول

میدان سلطان احمد استانبول در ترکیه در واقع همان میدان هیپودروم می باشد.معمولا کسانی که به قلب ترکیه سفر کرده اند و به محله سلطان احمد استانبول نیز سر می زنند. اکثر گردشگران  جاذبه های گردشگری اطراف میدان سلطان احمد ترکیه را از دست نمی دهند. چند مورد از آنها را در ادامه مطلب  معرفی خواهیم کرد.

 

جاذبه های گردشگری اطراف میدان هیپودروم استانبول

به شما قول می دهیم گشت وگذار در اطراف میدان سلطان احمد به یکی از خاطره انگیزترین گردشهای عمرتان مبدل شود. جالب است بدانید ورود خودرو به این میدان ممنوع می باشد. پس چند ساعتی را دور میدان می توانید با خیال راحت قدم بزنید و تمام گوشه و کنارش را کشف نمایید. میدان هیپودروم با سنگ فرشهای یکدست، درختان سرسبز، حوض آبی و فواره های زیبایش برای گرفتن عکسهای هنری و یادگاری یک لوکیشن جذاب به شمارمی آید. البته  در پس زمینه همه عکسهایتان ایاصوفیه یا مسجد آبی به شکلی زیبا خودنمایی خواهد کرد. در فضای تاریخی میدان هیپودروم برجسته ترین مکانها، موزه ها، کلیساها و مساجد استانبول را ملاقات می کنید.

  • مسجد ایاصوفیه
  • موزه باستان شناسی استانبول
  • قصر توپکاپی استانبول
  • موزه هنرهای اسلامی ترکیه
  • آب انبار باسیلیکا استانبول
  • مقبره سلطان احمد
  • مسجد آبی
در  آخر:

همینطور که گفته شد میدان هیپودروم استانبول در زمان بیزانس، محل برگزاری مسابقات ارابه سواری در آن دوران بوده و این مکان نقش مهمی را در تاریخ امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی داشته است. در این سفر خیالی شما را با بخش کوچکی از این جاذبه گردشگری آشنا نمودیم. بدون شک دیدن این میدان از نزدیک حال وهوای بسیار خوبی برای شما ایجاد خواهد کرد.

اگر علاقه مند به تاریخ باشید حتماً از این جاذبه گردشگری دیدن نمایید. در این میدان بزرگ فروشندگان محلی زیادی را خواهید دید که در حال فروش شاه بلوط و ذرت می باشند. به راستی که این منطقه پر از حس زندگی و شادابی است. در کافه های نزدیک میدان یک فنجان چای میل کنید و از تماشای منظره ایاصوفیه، مسجد آبی و دیدنی های اطراف آن لذت ببرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها