1402/11/22
24

پیش نویس دو

به طور کلی خرید ملک در ترکیه، یکی از جذابترین گزینه‌ها برای به دست آوردن اقامت دائم و حق شهروندی در این کشور است چون سرمایه اولیه مورد نیاز نسبت به کشورهای دیگر، بسیار مقرون به صرفه‌تر است؛ اما برخی از افراد، حتی با داشتن سرمایه کافی برای خرید ملک در ترکیه، با جزئیات مراحل قانونی و قیمت‌ها آشنا نیستند و این فرصت مهم را از دست می‌دهند.

آشنایی با تمامی مراحل قانونی خرید ملک در استانبول و ترکیه ضروری است زیرا تعداد کلاهبرداری‌ها افزایش یافته است؛ از این رو سرمایه‌گذارانی که قصد خرید خانه در ترکیه را داشته باشند، باید با مراحل، مزایا و معایب این روش آشنا شوند. همچنین اطلاع از قیمت ملک در شهرهای مختلف ترکیه و سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک نیز حائز اهمیت است. 

دریافت شهروندی ترکیه خرید ملک

در سال های اخیر، خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان به وفور گسترش یافته است. درواقع موقعیت جغرافیایی نزدیک به ایران و فاصله پروازی سه ساعته بین دو کشور، باعث شده تا بسیاری از افراد به خرید ملک در ترکیه جذب شوند. از طرف دیگر قیمت بسیار مناسب خانه‌ها در ترکیه نسبت به ایران، به عنوان یک گزینه جذاب برای حفظ ارزش پول و همچنین سپری کردن اوقات فراغت محسوب می‌شود. علاوه بر این، با خرید خانه در ترکیه، امکان دریافت اقامت این کشور برای خود و خانواده و حتی در شرایط خاص، اخذ شهروندی ترکیه نیز وجود دارد.

پاسپورت ترکیه در رتبه پنجاه و دوم در جهان قرار دارد و دستیابی به آن آن باعث امکان سفر به 71 کشور جهان بدون نیاز به ویزا می‌شود. این مزایا همگی از عواملی است که جذابیت خرید ملک در ترکیه را در سال 2024 افزایش داده است.

قیمت خرید ملک در ترکیه

به طور کلی خرید ملک در ترکیه با قیمت حداقل چهار میلیارد تومان آغاز می‌شود و  بنظر می-رسد که در خرید ملک در شهرهای کوچک ترکیه با این مبلغ امکان‌پذیر است اما در استانبول و مناطق متوسط، می‌توان با این مبلغ تنها ملکی حدود 50 متری را خریداری کرد. به عنوان مثال، در غرب استانبول، خانه‌ای با 70 متر مربع و یک خواب با قیمت حدود 3 میلیارد تومان قابل یافت است.

در شهرهای دیگر نیز قیمت‌ها متفاوت است به عنوان نمونه، در سامسون هر متر مربع حدود 16 هزار لیر و در اسکی شهیر حدود 13 هزار لیر است. در آنتالیا، این قیمت به حدود 25 هزار لیر می‌رسد و در ازمیر، برآورد شده که هر متر مربع حدود 20 هزار لیر است. لازم به ذکر است اگر قصد شما از خرید ملک در ترکیه اخذ اقامت این کشور است، براساس قوانین جدید، ارزش ملک باید حداقل 400 هزار دلار باشد.

قوانین خرید ملک در ترکیه

برای فرد خریدار خارجی، آشنایی با قوانین و تبصره‌های مرتبط با خرید ملک در ترکیه امری حیاتی است به همین دلیل میخواهیم به این قوانین بپردازیم.

 • مطابق تبصره 35 قانون املاک و اراضی با شماره 2644، تنها بخشی از مهاجران کشورهای خارجی، از جمله ایران، مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند.
 • مهاجران خارجی حق خرید تا 30 هکتار املاک در ترکیه را دارند. 
 • زمانی که فرد زمین می‌خرد تا ملک بسازد، ملزم به انجام این کار در طی دو سال می‌شود. 
 • همچنین، تنها 10% از زمین در هر ناحیه برای مهاجران خارجی قابل خریداری است.
 • خرید هر نوع ملک برای ایرانیان امکان‌پذیر است و هیچ محدودیت خاصی برای افراد مهاجر ایرانی یا سازمان‌ها وجود ندارد اما، اتباع خارجی اجازه خرید ملک در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه را ندارند.
 • همچنین، اگر قصد خرید ملک با ارزش بالای 400 هزار دلار را دارید، این اقدام می‌تواند زمینه درخواست شهروندی ترکیه را فراهم کند. در صورت خرید بین 200 هزار دلار تا 400 هزار دلار، امکان دریافت اقامت ترکیه به مدت دو سال و پس از گذشت 5 سال، درخواست اقامت دائم امکان‌پذیر است.

مدارک لازم برای خریدن ملک در ترکیه

آماده سازی مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه، امری ضروری است که باعث می شود امور سریع تر و راحت تر پیش برود. در ادامه، مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه ذکر خواهند شد.

1. مدارک هویتی و اقامتی

 • گذرنامه معتبر و ترجمه رسمی آن
 • کد مالیاتی محلی
 • حساب بانکی
 • مدارک محل سکونت قبلی (مانند قبوض مختلف)

2. مدارک مربوط به ملک

 • سند ملک و تاییدیه آن
 • برگه پایان کار ساختمان
 • برگه تسویه حساب عوارض
 • بیمه نامه زلزله ملک

3. مدارک مربوط به فروشنده

 • یک قطعه عکس 6*
 •  اصل پاسپورت

4. مداردک مربوط به وکیل

 • وکالتنامه رسمی 

شهرهای مناسب جهت خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، قیمت مناسب و فراهم کردن امکان اخذ اقامت این کشور، همواره مورد توجه ایرانیان بوده است. با توجه به تنوع شهرهای ترکیه، انتخاب بهترین شهر برای خرید ملک، نیازمند بررسی عوامل مختلفی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • هدف از خرید ملک: آیا قصد دارید ملک را برای سکونت، سرمایه گذاری یا اجاره خریداری کنید؟
 • بودجه: بودجه شما چقدر است؟
 • موقعیت جغرافیایی: آیا ترجیح می دهید در شهر بزرگی مانند استانبول زندگی کنید یا در شهری کوچکتر و آرام تر؟
 • امکانات: چه امکاناتی برای شما مهم است؟

بر اساس آمارهای رسمی، پنج شهر استانبول، آنتالیا، بورسا، آنکارا و ازمیر، بیشترین تعداد معاملات خرید ملک توسط اتباع خارجی را در ترکیه به خود اختصاص داده اند. استانبول، بزرگترین شهر ترکیه و یکی از مهم ترین شهرهای جهان است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه، جاذبه های گردشگری فراوان، امکانات رفاهی و اقتصادی مناسب، همواره یکی از محبوب¬ترین مقاصد برای خرید ملک در ترکیه بوده است.

آنتالیا، دومین شهر بزرگ ترکیه و یکی از مهمترین شهرهای توریستی این کشور است. این شهر به دلیل سواحل زیبا، آب و هوای معتدل و جاذبه¬های تاریخی و طبیعی، از محبوبیت خاصی در بین گردشگران و سرمایه گذاران خارجی برخوردار است. بورسا، سومین شهر بزرگ ترکیه و پایتخت سابق این کشور است. این شهر به دلیل آب و هوای معتدل، جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان و نزدیکی به استانبول، از شهرهای محبوب برای خرید ملک در ترکیه است.

آنکارا، پایتخت ترکیه است. این شهر به دلیل موقعیت سیاسی و اقتصادی مهم، امکانات رفاهی و اقتصادی مناسب و جاذبه های تاریخی و فرهنگی، از شهرهای پرطرفدار برای خرید ملک در ترکیه است. ازمیر، یکی از مهم ترین شهرهای بندری این کشور است. این شهر به دلیل آب و هوای معتدل، سواحل زیبا، جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوان و نزدیکی به استانبول، از شهرهای محبوب برای خرید ملک در ترکیه است. علاوه بر شهرهای ذکر شده، شهرهای دیگری نیز وجود دارند که برای خرید ملک در ترکیه مناسب هستند. این شهرها عبارتند از:

 • کوش آداسی
 • میراس
 • مارماریس
 • فتحیه
 • آدانا
 • غازی عینتاب
 • ارزوروم
 • آدیامان

انتخاب شهر مناسب برای خرید ملک در ترکیه، نیازمند بررسی عوامل مختلفی است. عواملی مانند هدف از خرید ملک، بودجه، موقعیت جغرافیایی، امکانات و ... می توانند در این انتخاب موثر باشند. با توجه به این عوامل، می توان گفت که استانبول، آنتالیا، بورسا، آنکارا و ازمیر، از شهرهای برتر ترکیه برای خرید ملک هستند. با این حال، شهرهای دیگری نیز در ترکیه وجود دارند که برای خرید ملک مناسب هستند.

شرایط و قوانین اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه

برای اقدام به اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه، موارد و قوانین زیر را باید مد نظر داشت:

 • حداقل ارزش سرمایه‌گذاری ملکی: برای دریافت شهروندی باید ملکی به ارزش 400 هزار دلار آمریکا خریداری کنید. این ملک می‌تواند مسکونی، تجاری یا زمین باشد.
 • ممنوعیت خرید ملک اشتراکی: اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک اشتراکی ممکن نیست، و تنها یک خانواده می‌تواند با یک سند ملک شهروندی دریافت کند.
 • ممنوعیت خرید از خارجی‌ها: برای اخذ شهروندی ترکیه، ملک را باید از فروشندگان ترک خریداری کنید و ممنوعیت خرید از خارجی‌ها وجود دارد.
 • محدودیت‌های مربوط به سند ملک: با یک سند تنها یکبار میتوان درخواست پاسپورت داد. اگر قبلاً یک فرد خارجی پاسپورت با این سند دریافت کرده باشد، امکان اقدام مجدد وجود ندارد.
 • اخذ پاسپورت با قرارداد فروش ملک: اگر ارزش کل ملک‌های خریداری شده شما 400 هزار دلار یا بیشتر باشد، می‌توانید با ارائه قرارداد فروش برای دریافت شهروندی اقدام کنید.

برای دریافت پاسپورت ترکیه، ملک را نقدی از یک فرد ترک خریداری کنید و اطمینان حاصل کنید که روی ملک قبلاً درخواست شهروندی داده نشده باشد. در صورت رسیدن ارزش کل ملک‌ها به 400 هزار دلار یا بیشتر، می‌توانید پاسپورت ترکیه را در مدت 3 ماه دریافت کنید. حتی می‌توانید چند ملک به ارزش جمعاً 400 هزار دلار را خریداری کنید. شرایط فروش ملک پس از اخذ شهروندی به این صورت است که تا 3 سال حق فروش آن را ندارید. پس از گذشت این مدت، می‌توانید به دلخواه ملک را بدون محدودیت به فروش برسانید. این شرایط مختص دریافت پاسپورت هستند و اگر تنها به دریافت اقامت ترکیه علاقه دارید، شرط سه سال برای فروش ملک اعمال نمی‌شود.

مراحل خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه، فرآیندی نسبتاً ساده است که با انجام مراحل زیر قابل انجام است:

 • انتخاب شهر: اولین قدم در خرید خانه در ترکیه، انتخاب شهر مناسب است. عوامل مختلفی مانند بودجه، هدف از خرید، سبک زندگی و سلیقه شما در این انتخاب موثر هستند.
 • انتخاب ملک: پس از انتخاب شهر، باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید. توصیه می‌شودکه این کار را با کمک یک مشاور املاک معتبر انجام شود تا از کلاهبرداری و سوء استفاده جلوگیری گردد.
 • اخذ گزارش ارزشیابی: دولت ترکیه برای جلوگیری از سودجویی، اخذ گزارش ارزشیابی را برای خرید و فروش ملک توسط خارجی‌ها، اجباری کرده است. این گزارش توسط کارشناسان رسمی ارائه می‌شود و اطلاعات مهمی مانند قیمت واقعی ملک، وضعیت بدهی و امکانات ملک را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • انتقال پول: برای خرید ملک در ترکیه به صورت قانونی ، باید مبلغ تعیین شده معامله از درگاه حساب بانکی شخص خریدار یا وکیل قانونی او به حساب بانکی فروشنده منتقل گردد. اگر به دلیل تحریم‌ها امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه را ندارید، می‌توانید از خدمات موسسه معتبر مانند استانبول سرویس استفاده کنید.
 • انجام کارهای اداری: پس از انتقال پول، باید کارهای اداری سند زدن را انجام دهید. این کار باید در دفاتر اسناد رسمی ترکیه انجام شود. در روز معامله، خریدار و فروشنده در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا می‌کنند و پس از انجام مراحل اداری و انتقال پول، قرارداد را امضا می‌کنند.
 • به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز: پس از انجام مرحله به نام زدن تاپو، باید انشعابات آب، برق و گاز خانه را به نام خود بزنید. این کار ضروری است و در غیر این صورت نمی‌توانید از این خدمات شهری استفاده کنید.

انواع ملک برای اخذ شهروندی ترکیه

برای اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه، محدودیتی در نوع ملک وجود ندارد و شما می‌توانید هر نوع ملکی را که می‌خواهید خریداری کنید؛ به شرطی که ارزش آن حداقل 400 هزار دلار باشد.

املاک نوساز

املاک نوساز معمولاً بهترین گزینه برای افرادی هستند که قصد دارند در ترکیه زندگی کنند. این املاک توسط شرکت‌های معتبر ساخته می‌شوند و از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند. همچنین، امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی نیز در آنها وجود دارد.

املاک اقساطی

املاک اقساطی گزینه مناسبی برای افرادی هستند که بودجه کافی برای خرید یک ملک نقدی را ندارند. در این حالت، می‌توانید بخشی از مبلغ ملک را به عنوان پیش پرداخت پرداخت و الباقی را به صورت اقساطی طی یک دوره زمانی مشخص پرداخت کنند. 

در بسیاری از پروژه‌های شهرک سازی ترکیه، امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی با وام بانکی وجود دارد. وام مسکن در ترکیه ممکن است تا 80 درصد ارزش خانه را پوشش دهد و بازپرداخت آن به صورت اقساط به بانک انجام می‌شود، در حالی که سند ملک به نام بانک می‌ماند. نرخ بهره‌ای این وام‌ها معمولاً در حدود 2 درصد است. برای مشتریان خارجی، شرایط بهره‌گیری از وام‌ها نسبت به شهروندان ترک ممکن است سخت‌تر باشد. مدت زمان وام‌های بانکی برای خرید ملک معمولاً 5 ساله است. همچنین، می‌توانید بدون اخذ وام، ملک را خریداری کرده و سپس اقساط را به دفتر پروژه پرداخت کنید.

خرید ملک در ترکیه به صورت اقساط مزایا و معایب مختلفی دارد. مزیت آن این است که قیمت نهایی مشخص شده و تحت تأثیر تورم قرار نمی‌گیرد. از سوی دیگر، تا زمان پرداخت تمام اقساط، سند ملک به نام شما صادر نمی‌شود، که ممکن است باعث محدودیت‌هایی مانند درخواست اقامت یا شهروندی شود.

املاک دست دوم

املاک دست دوم نسبت به املاک نوساز قیمت کمتری دارند؛ با این حال، خرید این املاک ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد. زیرا ممکن است قیمت روی سند ملک با قیمت کارشناسی ملک برابر نباشد.  در ترکیه همیشه فعالیت ساخت و ساز در حال اجراست، اما می‌توانید به خرید آپارتمان‌های قبلاً ساخته شده نیز اقدام کنید. معمولاً این آپارتمان‌ها به عنوان دست دوم یا فرسوده شناخته می‌شوند. حتی می‌توانید آپارتمان‌هایی با ساختار نسبتاً جدید پیدا کنید که سال‌ها از ساخت آن‌ها گذشته و هنوز جذابیت خود را حفظ کرده‌اند.

به عنوان خریدار، شما توانایی انتخاب بین آپارتمان‌های نوساز و فرسوده را دارید، و این انتخاب بستگی به شرایط و سلیقه شما دارد. بررسی دقیق قیمت و موقعیت جغرافیایی ملک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به بودجه و نیازهای خود، انتخاب بین آپارتمان نوساز و قدیمی را مد نظر داشته باشید. حتماً در زمان خرید دقت کنید که هیچ بدهی یا وامی بر آپارتمان نباشد، تا در آینده مشکلاتی برای شما به وجود نیاید.

املاک تجاری

املاک تجاری نیز می‌توانند برای اخذ شهروندی ترکیه خریداری شوند. با این حال، در این حالت باید ملکی را انتخاب کنید که موقعیت مناسبی داشته باشد و امکان اجاره دادن آن وجود داشته باشد.

زمین با مجوز ساخت

خرید زمین با مجوز ساخت نیز یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای اخذ شهروندی ترکیه است؛ با این حال، باید توجه داشته باشید که برای ساخت زمین نهایتاً دو سال فرصت دارید.

ارزش گذاری ملک برای اخذ شهروندی ترکیه

ارزش گذاری ملک، یکی از مهمترین مراحل اخذ شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه است. ارزش ملک، مبنای محاسبه هزینه خرید ملک و همچنین واجد شرایط بودن برای دریافت شهروندی ترکیه است. ارزش گذاری ملک توسط کارشناس رسمی دولتی (ekspertiz) انجام می‌شود. این کارشناس، با توجه به عواملی مانند موقعیت ملک، متراژ، امکانات، ساخت و ساز و سایر عوامل، ارزش ملک را تعیین می‌کند.

ارزش گذاری ملک معمولاً به صورت لیر انجام می‌شود. اما در برخی موارد ممکن است ارزهای دیگری مانند دلار و یورو نیز مورد استفاده قرار گیرد. ملاک ارزش ملک برای اخذ شهروندی ترکیه، معادل ارزش دلاری آن  در روز مصاحبه در اداره مهاجرت است. این بدان معناست که اگر ارزش ملک شما در روز مصاحبه 400 هزار دلار باشد، حتی اگر در زمان خرید ملک ارزش آن کمتر بوده باشد، باز هم واجد شرایط دریافت شهروندی ترکیه هستید. برای اثبات پرداخت کامل ارزش ملک، باید اسناد بانکی مربوط به واریز وجه را به اداره مهاجرت ارائه دهید. روند ارزش گذاری ملک معمولاً به شرح زیر است:

 • خریدار و فروشنده ملک، با کارشناس رسمی دولتی برای ارزش گذاری ملک هماهنگ می‌شوند.
 • کارشناس رسمی دولتی، ملک را بررسی و ارزیابی می‌کند.
 • کارشناس رسمی دولتی، گزارش ارزش گذاری ملک را صادر می‌کند.
 • خریدار و فروشنده، گزارش ارزش گذاری ملک را بررسی و در صورت توافق، معامله ملک را انجام می‌دهند.

عوامل مؤثر بر ارزش گذاری ملک

عوامل مختلفی بر ارزش گذاری ملک تأثیر می‌گذارند. مهم‌ترین عواملی که بر ارزش گذاری ملک موثرند عبارتند از:

 • موقعیت ملک: موقعیت ملک، یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر ارزش گذاری ملک است. املاک واقع در مناطق مرکزی و پرتردد، معمولاً ارزش بیشتری نسبت به املاک واقع در مناطق دور افتاده دارند.
 • متراژ ملک: متراژ ملک، یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر ارزش گذاری ملک است. املاک با متراژ بیشتر، معمولاً ارزش بیشتری نسبت به املاک با متراژ کمتر دارند.
 • امکانات ملک: امکانات ملک، نیز بر ارزش گذاری ملک تأثیر می‌گذارد. املاکی که دارای امکانات بیشتری مانند پارکینگ، آسانسور، استخر و غیره هستند، معمولاً ارزش بیشتری نسبت به املاکی که دارای امکانات کمتری هستند دارند.
 • ساخت و ساز ملک: املاکی که دارای ساخت و ساز بهتری هستند، معمولاً ارزش بیشتری نسبت به املاکی که دارای ساخت و ساز ضعیف تری هستند دارند.

ارزش گذاری ملک، یکی از مراحل مهم اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک است. برای اخذ شهروندی ترکیه، باید ارزش ملک شما در روز مصاحبه در اداره مهاجرت حداقل 400 هزار دلار باشد. اسناد بانکی مربوط به واریز وجه ملک، نیز یکی از شرایط اخذ شهروندی ترکیه است.

اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه

همانطور که اشاره شد، برای دولت ترکیه قیمت ملک اهمیت دارد و نوع آن تاثیری ندارد. پس از خرید ملک با ارزش حداقل 400 هزار دلار و داشتن شرایط اقامت، مراحل اخذ شهروندی ترکیه آغاز می‌شود. تمامی مراحل باید به صورت قانونی انجام شده تا اداره مهاجرت درخواست را قبول کند.

ثبت مدارک و درخواست اقامت

سرمایه‌گذاران باید پس از خرید ملک در ترکیه، تمام مدارک خود را به اداره مهاجرتی ارائه کرده و درخواست اقامت بلندمدت یا مهاجرت خانوادگی خود را ثبت کنند.

دریافت ویزای بلندمدت

پس از یک الی دو ماه، افراد ویزای یک یا حتی دو ساله را دریافت می‌کنند. برخی افراد نیاز به حداقل دو هفته اقامت در سال در ترکیه دارند.

تمدید ویزا

با رعایت شرایط، امکان تمدید ویزا پس از یک سال وجود دارد.

درخواست اقامت دائم و حق شهروندی

پس از گذشت 3 الی 5 سال، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای اخذ اقامت دائم و حق شهروندی درخواست دهند. با رعایت شرایط مانند حداقل اقامت و عدم فروش ملک در طی این مدت، اخذ حق شهروندی ترکیه ممکن است.

دریافت پاسپورت ترکیه

پس از کسب حق شهروندی، افراد می‌توانند برای دریافت پاسپورت ترکیه درخواست دهند. با دریافت حق شهروندی، سرمایه‌گذاران از تمامی مزایای شهروندان بومی ترکیه بهره‌مند می‌شوند.

رشد قیمت ملک در ترکیه

در سال‌های اخیر، قیمت مسکن در ترکیه به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. طبق تحلیل موسسه نایت فرانک از 56 کشور، ترکیه با افزایش 132.8 درصدی درجه اول رتبه‌بندی این لیست را به خود اختصاص داده است. در رده‌های بعدی، مقدونیه شمالی با 18.8 درصد، کرواسی با 17.3 درصد، مجارستان با 16.6 درصد و لیتوانی با 15.3 درصد قرار گرفته‌اند. این افزایش قیمت براساس واحد دلار بوده و نشان می‌دهد که خریداران ملک در ترکیه تا حداکثر 132 درصد سود کسب کرده‌اند.

در میان 150 شهر بزرگ جهان، آنکارا، ازمیر و استانبول به ترتیب سه رتبه نخست را در افزایش قیمت مسکن در سال 2024 به خود اختصاص داده‌اند. با در نظر گرفتن عواملی مانند تورم، ترکیه همچنان افزایش واقعی چشم‌گیری را نشان می‌دهد و در بازه سه ماهه آخر سال‌های 2021 تا 2022، قیمت مسکن با 51 درصد افزایش مواجه شده است.

داده‌های بانک مرکزی ترکیه نیز نشان می‌دهد که در سپتامبر 2022، قیمت مسکن با 189 درصد رشد روبرو بوده و این نرخ بالاترین افزایش دهه گذشته را نشان می‌دهد. در ژوئن 2024 با کاهش تورم، نرخ افزایش سالانه به 96 درصد کاهش می‌یابد، اما با در نظر گرفتن قیمت اصلی، قیمت مسکن همچنان با 38 درصد افزایش روبرو است.

نحوه بیان متراژ خانه در ترکیه

بر خلاف ایران، در ترکیه از دو اصطلاح متراژ نِت و متراژ بروت برای بیان مساحت خانه‌ها استفاده می‌شود. خریداران خانه را بر اساس متراژ بروت به دست می‌آورند و هنگام فروش نیز از همین متراژ برای ارائه ملک به بازار استفاده می‌کنند. بنابراین، اهمیت تفاوت بین این دو شاخص بسیار حائز اهمیت است.

 1. متراژ نت: متراژ نت شامل تمام بخش‌های خانه است که قابل پاگذاری و استفاده می‌باشد و توسط دیوارها محصور شده است. به عبارت دیگر، دیوارها، زیرکابینت‌ها و دیگر فضاهای استفاده‌شونده محاسبه متراژ نت را تشکیل نمی‌دهند.
 2. متراژ بروت: متراژ بروت به مساحت مالکانه در متراژ نت افزوده می‌شود و شامل سهم مالک از راهروها، پارکینگ، فضاهای مشترک مثل آسانسور و سالن ورزشی می‌شود.

دریافت حق کار با خرید خانه

با خرید خانه در استانبول یا شهرهای دیگر ترکیه و اخذ اقامت، می‌توانید مجوز کار را از اداره کار و امور اجتماعی ترکیه دریافت کنید. روش اول این است که شما در ترکیه اقدام به ثبت شرکت می‌کنید و به عنوان سرمایه گذار، اجازه کار را از اداره کار و امور اجتماعی دریافت می‌کنید. یا می‌توانید از طریق استخدام رسمی این مجوز را دریافت نمایید. برای این منظور، با حصول استخدام رسمی و بیمه‌نامه‌ی ماهانه از کارفرما، می‌توانید با ارائه مدارک استخدامی به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه، اجازه کار رسمی خود را دریافت نمایید.

شرایط اجاره دادن ملک در ترکیه

یکی از راحتترین راه های کسب درآمد خرید ملک در ترکیه و اجاره دادن آن است. به عنوان مثال، فرض کنید که مجموعه ارزش سه خانه خریداری شده شما به 400 هزار دلار رسیده است و تنها در یک خانه اقامت دارید. در این صورت می‌توانید دو خانه دیگر را با قیمت مناسب اجاره بدهید. با توجه به بالاتر بودن ارزش لیر ترکیه از ریال ایران و بیشتر بودن نرخ اجاره در ترکیه، اجاره دادن خانه می‌تواند یک منبع درآمد مناسب باشد. پیشنهاد می‌شود برای اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه، چند خانه را خریداری کنید و تعدادی از آن‌ها را به متقاضیان اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه  اجاره دهید. این روش می‌تواند گزینه جذابی برای زندگی در ترکیه و کاهش فشار اقتصادی باشد.

 

سوالات متداول

1. آیا می‌توان پس از خرید ملک در ترکیه، ملک را اجاره داد؟

بله، اجاره ملک به عنوان منبع درآمد یکی از مزایای خرید ملک در ترکیه است.

2. چقدر طول می‌کشد تا پاسپورت ترکیه دریافت نمود؟

معمولاً پروسه اخذ پاسپورت تا چند ماه طول می‌کشد. اما ممکن است زمان دقیق متغیر باشد.

3. آیا می‌توان با پاسپورت ترکیه به سایر کشورها سفر کرد؟

بله، پاسپورت ترکیه به شما امکان سفر به بیش از ۱۱۰ کشور را می‌دهد.

4. هزینه اخذ پاسپورت ترکیه چقدر است؟

هزینه اخذ پاسپورت ترکیه ممکن است بسته به موارد مختلف متغیر باشد، اما معمول ترین روش اخذ پاسپورت از طریق خرید ملک در ترکیه است 400 هزار دلار آمریکا است.

5. آیا اقامت دائم در ترکیه می‌تواند به تبدیل به شهروندی منجر شود؟

بله، پس از مدت زمانی و با شرایط مشخص، امکان درخواست تبدیل از اقامت دائم به شهروندی وجود دارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها