1402/08/09
108

دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی استانبول یکی از معتبرترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که با تاریخچه‌ای بیش از ۲۰ ساله، در زمینه آموزش و تحقیقات برتر شناخته می‌شود. این دانشگاه محیطی پویا دارد که در قلب استانبول واقع گردیده است.
 با برخورداری از تسهیلات و زیرساخت‌های بی نظیر، دانشگاه بیلگی تلاش می‌کند تا به دانشجویان خود فرصتی بی‌نظیر برای رشد و توسعه فراهم آورد.
دانشگاه بیلگی با برنامه‌های تحصیلی گسترده‌ای که از مقاطع کاردانی تا دکترا در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، به آن‌ها امکان می‌دهد تا در رشته‌های مورد علاقه خود تخصص بیشتری پیدا کنند. در ادامه ی مقاله به بررسی این دانشگاه خواهیم پرداخت.

 

رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه بیلگی


دانشگاه بیلگی استانبول همواره در تلاش برای ایجاد یک جامعه فرهنگی و علمی پویا بوده است و توانسته است رتبه‌های قابل توجهی را در سطح ملی و جهانی کسب کند. این دانشگاه دارای 965 دانشجوی بین‌المللی و 845 عضو هیأت علمی است. خروجی تحقیقاتی آن نیز بر اساس پایگاه QS در سطح بالا قرار دارد. برخی از رتبه‌های دانشگاه بیلگی عبارتند از:
•    رتبه تأثیرگذاری بر جهان در سایت THE: 301
•    رتبه در کشورهای EECA: 166
•    رتبه رشته فیزیک در جهان بر اساس سایت U.S. News: 396
•    رتبه رشته فیزیک بر اساس سایت Shanghai: 401
•    رتبه در ترکیه بر اساس سایت Uni Rank: 25
•    رتبه جهانی بر اساس سایت Uni Rank:1901

از این روند موفقیت‌آمیز و رتبه‌های برتری که دانشگاه بیلگی استانبول دارد، می‌توان نتیجه گرفت که انتخاب این دانشگاه برای ادامه تحصیل، یک انتخاب هوشمندانه و بسیار مناسب است.

 

مزایای دانشگاه بیلگی


اخذ پذیرش بدون آزمون و کنکور یکی از راه‌های ورود به این دانشگاه است که برای داوطلبان با معدل بالا و تمایل به عدم شرکت در آزمون ورودی، فرصتی مناسب است. 
در ضمن، استانبول به‌عنوان شهری که دانشگاه در آن واقع گردیده، یک شهر زیبا و توسعه‌یافته است که فرصت‌های توریستی و شغلی زیادی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. 
همچنین، دانشگاه بیلگی توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت تایید شده است که برای دانشجویان ایرانی مهم است که قصد بازگشت به ایران پس از تحصیل را دارند. 
این دانشگاه سطح بالایی از امکانات و تسهیلات سلامتی، بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی برای دانشجویان فراهم می‌کند. 
علاوه بر این، بورسیه‌های تحصیلی و برنامه‌های تبادل دانشجویان مانند برنامه اراسموس نیز به دانشجویان ارائه می‌شود که بهبود و پیشرفت آن‌ها را تضمین می‌کند.

 

اخذ پذیرش در دانشگاه بیلگی


دانشگاه بیلگی استانبول یک دانشگاه معتبر در ترکیه است که به تحصیلات تکمیلی نیز پذیرش می‌دهد. برای ورود به این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند و باید نمره قبولی براساس رشته و مقطع مورد نظر خود را کسب کنند. همچنین، دانشجویان می‌توانند با ارائه نمره YÖS (یازده دانشگاه) نیز برای پذیرش در این دانشگاه اقدام کنند.
دانشجویانی که شرایط دریافت بورسیه را دارا باشند، می‌توانند بورسیه تحصیلی به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد را دریافت کنند. برای دریافت این بورسیه‌ها، دانشجویان باید مدارک مورد نیاز را ارائه کنند و همچنین انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و رزومه خود را نیز به همراه درخواست بورسیه ارائه دهند. همچنین، معدل کل دانش‌آموز در دبیرستان باید حداقل ۱۸ باشد.
زبان آموزشی در دانشگاه بیلگی استانبول انگلیسی است. بنابراین، دانشجویان باید دارای تسلط کافی بر زبان انگلیسی باشند. برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی، نیاز به گرفتن نمره حداقل ۷۵ در آزمون تافل (TOEFL iBT) دارید. 
در صورتی که تسلط کافی بر زبان انگلیسی ندارید یا آزمون تافل را نگرفته‌اید، می‌توانید در دوره یک ساله آموزش زبان انگلیسی به نام "حاضرلیک" که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنید. پس از اتمام این دوره، می‌توانید در دوره تحصیلی خود شرکت کنید.
برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیلگی استانبول، باید مدارک زیر را ارائه دهید: 
•    دیپلم کارشناسی یا کارشناسی ارشد با معدل حداقل ۲ از 
•    ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی
•    نمرات آزمون‌های مانند ALES (حداقل ۵۵)، GMAT (حداقل ۴۵۰) یا GRE (حداقل ۶۰ در آزمون تافل (TOEFL iBT) برای زبان انگلیسی
•    رزومه
•    انگیزه‌نامه

مدارک لازم جهت روند ثبت نام
•    معدل ۱۲ ساله دبیرستان.
•    داشتن حداقل نمره ۷۵ در آزمون تافل IBT. در غیر اینصورت، باید در آزمون تعیین سطح انگلیسی  به منظور اثبات دانش انگلیسی شرکت کنید.
•    ریزنمرات دوره‌های تحصیلی قبلی خود و ترجمه معتبر آن‌ها.
•    مدارک دوره‌های تحصیلی قبلی خود و ترجمه معتبر آن‌ها.
•    عکس پرسنلی.
•    کپی از پاسپورت و کارت ملی.
•    انگیزه‌نامه (برای دوره‌های ارشد و دکتری و در صورت تمایل به دریافت بورسیه).
•    توصیه‌نامه (برای دوره‌های ارشد و دکتری و در صورت تمایل به دریافت بورسیه).
•    رزومه (برای دوره‌های ارشد و دکتری و در صورت تمایل به دریافت بورسیه).

 

بورسیه دانشگاه بیلگی


در دانشگاه بیلگی استانبول، پنج نوع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تعریف شده است:
1. بورسیه مقاطع بالاتر: برای ادامه تحصیل در دوره‌های ارشد و دکترا، می‌توانید بورسیه را از دانشگاه درخواست کنید. شرایط و میزان بورسیه هر سال توسط وبسایت رسمی دانشگاه اعلام می‌شود.
2. بورسیه به دانشجویان خود: برای فارغ التحصیلان دانشگاه بیلگی که در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و ارشد تحصیل کرده‌اند، بورسیه برنامه‌های جدید ارائه می‌شود. با ثبت نام در دوره جدید، می‌توانید از 30% تخفیف شهریه بهره‌مند شوید.
3. تخفیف به خواهر و برادر: برادران و خواهران فارغ التحصیل که می‌خواهند در دوره جدید ثبت نام کنند، می‌توانند از 10% تخفیف به عنوان بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند.
4. بورسیه پیشرفت تحصیلی: با تکمیل سال‌های دوم و سوم و داشتن نمرات تجمعی مورد تایید (معمولاً بالاتر از 3.70 از 4)، می‌توانید بورسیه پیشرفت تحصیلی دریافت کنید. در این نوع بورسیه، 50% تخفیف به دانشجویان ارائه می‌شود.
5. بورسیه کمک مالی: اگر شرایط بالا را ندارید، با کسب حداقل معدل GPA 2.50 در سال اول، می‌توانید برای بورسیه کمک مالی درخواست دهید. این بورسیه به مدت یک ماه معتبر است و در صورت حفظ وضعیت تحصیلی و موفقیت، قابل تمدید است.
دانشگاه بیلگی استانبول به دانشجویان مشتاق و برتر امکانات بورسیه ارائه می‌دهد. در صورت تمایل، بهتر است با منابع رسمی دانشگاه بیلگی استانبول یا مشاوران ما در استانبول سرویس تماس بگیرید تا جزئیات بیشتری راجع به این بورسیه‌ها را دریافت نمایید.


اجازه ی کار در زمان تحصیل


یکی از مزایای تحصیل در ترکیه، اجازه کار همزمان با تحصیل است که می‌تواند به دانشجویان بین‌المللی در پوشش هزینه‌های زندگی کمک کند. در ترکیه، دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی با دریافت مجوز می‌توانند به صورت پاره‌وقت کار کنند (حداکثر ۲۰ ساعت در هفته). 
اما لازم به ذکر است که برای یافتن کار دانشجویی در ترکیه، ممکن است نیاز به آشنایی با زبان ترکی باشد. همچنین، حقوق کار در ترکیه حدود ۲.۳۳ دلار در ساعت است و کار دانشجویی معمولاً هزینه‌های کامل زندگی شما را پوشش نخواهد داد.

 

سخن آخر


دانشگاه بیلگی استانبول با تاریخچه‌ی قابل توجه و پویایی که در آن حکمفرماست، بدون شک یک گزینه ی مناسب برای تحصیل شما است. این دانشگاه با ارائه‌ی برنامه‌های تحصیلی گسترده و متنوع، همواره به دانشجویان خود انگیزه برای رسیدن به بالاترین سطح دانش و توانایی‌ها را می‌دهد. 
دانشگاه بیلگی با داشتن اساتید برجسته و تیم‌های تحقیقاتی معتبر، به دانشجویان امکان رسیدن به موفقیت‌های بزرگ در حوزه‌های مختلف را می دهد.


سوالات متداول

۱. دانشگاه بیلگی کجا واقع شده است؟
   دانشگاه بیلگی در استانبول، ترکیه واقع شده است.


2. آیا دانشگاه بیلگی به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ارائه می‌دهد؟
   بله، دانشگاه بیلگی به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های متنوعی را ارائه می‌دهد که شامل بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی می‌شود.

3. چه برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه بیلگی وجود دارد؟
   دانشگاه بیلگی برنامه‌های تحصیلی متنوعی را از مقاطع کاردانی تا دکترا در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد در رشته‌های مختلف از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و هنر.

4. آیا دانشجویان در دانشگاه بیلگی امکان کار پاره‌وقت دارند؟
   بله، دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیلگی با دریافت مجوز می‌توانند به صورت پاره‌وقت کار کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها