منطقه شیشلی

 

گوشه و کنار استانبول پر از جاهای دنج و کمتر شناختهای شده می باشد که هرکدام داستانهای مختلفی را برای گردشگران روایت خواهند کرد. یکی از این نواحی منطقه ی شیشلی در استانبول می باشد که جان میدهد برای ماجراجویی و عکاسی در این منطقه!

 

تاریخچه منطقه ی شیشلی

قبل از اینکه بدانیم منطقه شیشلی استانبول در کجا قرار دارد، بهتر است با تاریخچه ی آن آشنا شویم این ناحیه در قرن ۱۷ چیزی جز قبرستان نبوده است و ساختمانهای کمی در آنجا بنا شده بودند ولی به مرور زمان و در قرن ۱۸ مزارع جو و باغهای گوناگونی در آنجا ایجاد شد و شکل و شمایل شیشلی را متفاوت کرد. سپس در قرن ۱۹ پیشرفت قابل ملاحظهای در منطقه شیشلی صورت گرفت و چندین کارخانه و بیمارستان در آنجا ایجاد شد. در نهایت مهاجرین غیرمسلمان بسیاری در این بخش از شهر سکونت پیدا کردند و ساختار آنجا را تغییر دادند.

منطقه شیشلی از نظر جغرافیایی

حالا که درمورد تاریخچه منطقه شیشلی اطلاعاتی پیدا کردیم ، بهتر است درباره ویژگی‎های اصلی آن نیز صحبت شود. منطقه شیشلی در بخش اروپایی و در انتهای پل بوسفور قرار دارد و در اطراف دریا نمی باشد. جالب است بدانید که شیشلی یکی از محله های جدید و اعیان نشین استانبول نیز به حساب می آید که پس از قرن ۱۹ میلادی ایجاد شده است این منطقه در شمال میدان تکسیم قرار دارد و امروزه مهاجران زیادی در این منطقه سکونت دارند.

 

جاذبه های گردشگری شیشلی

 • خانه ی آتاترک
  منطقه شیشلی شهر استانبول جاذبه های متعددی دارد که حسابی پرطرفدار می باشند. یکی از دیدنیهای ترکیه در این ناحیه خانه آتاترک می باشد که امروزه به موزه مبدل گشته است. این بنا در سال ۱۹۰۸ طراحی شده و در حال حاضر آثاری از زندگی مهمترین رهبر ترکیه را در خود حفظ نموده است . حتی اگر اهل سیاست نباشید هم خانه آتاترک جایی جالب برای بازدید برای شما خواهد بود و دیدن آن خالی از لطف نمی باشد.
 • کلیساهای شیشلی
  شیشلی به دلیل اینکه برای سالهای متمادی محل زندگی غیرمسلمانان بوده کلیساها و صومعه های زیادی را در آن بنا شده است. از معروفترین این کلیساها میتوان، کلیسای پیتر و پائول، کلیسای سنت بنو، کلیسای لوتران و کلیسای سنت پیتر را نام برد که بازدید از اکثر آنها رایگان می باشد. همچنین میتوانید از بعضی کلیساهای یهودیان هم دیدن نمایید و تجربهای جالب را داشته باشید.
 • موزه ارتش
  یکی دیگر از محبوبترین دیدنی های استانبول در منطقه شیشلی موزه ارتش می باشد که به راحتی می توان از میدان تکسیم خود را به آنجا برسانید. این موزه در سال ۱۹۵۰ آغاز به کار نموده است و با حفظ و نگهداری ابزار جنگی جایی جالب برای بازدید و گرفتن عکسهای یادگاری می باشد. در موزه ارتش استانبول نیز انواع تانک، خمپاره و هلیکوپترهای جنگی را می توان دید و سری هم به چادرهای نظامیان حکومت عثمانی خواهید زد. همچنین در بعضی اوقات موسیقی و مارش نظامی در آنجا نواخته شده و میتوان سربازان پیاده را با یونیفرمهای مخصوص تماشا کنید.
 • قصر ایلامور
  یکی دیگر از دیدنی های ترکیه که در منطقه شیشلی شهر استانبول واقع شده است. قصر ایلامور می باشد. در این کاخ رویایی دو عمارت به نامهای میراسیم و میات وجود دارد که با الهام از معماری اروپایی طراحی گشته اند. البته در ساخت قصر ایلامور از ویژگیهای معماری ترکی قرن ۱۹ نیز بهره جسته اند که جلوهای خاص به آن داده است. ناگفته نماند که این کاخ باشکوه فضای سبزی رویایی و دلپذیر نیز داشته و می توان پس از یک گشت و گذار جانانه در زیر سایه درختان آنجا استراحت نمود.
 • مسجد تشویکیه
  اگر روزی به ترکیه سفر کردید، بازدید از مسجد تشویکیه در شیشلی را جزی از برنامه هایتان بگذارید. این مکان مذهبی به دستور سلطان عبدالمجید اول و به سبک نئو باروک بنا شده است. در ورودی مسجد تشویکیه ستونهای سفید رنگی واقع شده است که جلوهای خاص و باشکوه دارد. همچنین در آنجا تزئینات دیده می شود که جذابیت بصری دلفریبی را ایجاد کرده است و منظرهای رویایی برای عکاسی می باشد.

مراکز خرید منطقه ی شیشلی استانبول

پس از یک گشت و گذار جانانه در دل منطقه شیشلی می توانید، سری هم به مراکز خرید آنجا زده و خرید نمایید. پاساژهای متنوعی در این ناحیه هستند که انواع اجناس خارجی و ترکی را برای فروش دارند. حتی می توان سراغ برندهای خارجی و اصل نیز رفته و با خیال راحت خرید نمایید.
مرکز خرید آستوریا یکی از این مراکز تجاری می باشد که ۴ طبقه از آن به فروشگاهها اختصاص یافته است. همچنین می توان در رستوران و یا کافی شاپ آنجا خود را به یک وعده غذای لذیذ مهمان کرد.
مرکز خرید کانیون از دیگر مراکز خرید منطقه شیشلی استانبول می باشد که با وجود فودکورت، سینما و ۱۶۰ فروشگاه در این مرکز خرید ،شهرت بسیاری پیدا کرده است. برای دسترسی به پاساژ کانیون باید به محله بیوک دره رفته و به آسانی به آنجا بروید.
مرکز خرید اوزدیلک پارک، جواهر، پروفیلو، بومونیتی و آدرس از دیگر پاساژهای ترکیه در منطقه شیشلی محسوب می‌شوند که بهترین اجناس را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

 

دسترسی به منطقه شیشلی

یکی از مهمترین وسایل حمل و نقل عمومی در شیشلی مترو می باشد. در این ناحیه ۲ ایستگاه مترو اصلی یافت می شود و به آسانی میتوانید به آنجا بروید. همچنین می توانید با اتوبوس به شیشلی نیز رفته و به راحتی در ایستگاه مورد نظر پیاده شوید.

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها