منطقه توزلا

 

در باره محله توزلا استانبول

این محله یک منطقه‌ مسکونی و صنعتی نسبتا کوچک می باشد که در بزرگ‌ترین شهر ترکیه قرار دارد.

باوجود مناطق ساحلی وسیع این منطقه که رو به ‌دریای مرمره یا (Marmara) می باشند، درگذشته درآمد اصلی مردم ساکن توزلا، از ماهیگیری بوده، ولی در کنار صنعتی شدن استانبول، توزلا نیز به سمت،تجارتهای جدید، ازقبیل کشتی‌سازی، میل پیدا کرد.

بعد از آن، صنایع تولیدی و کشاورزی در این منطقه گسترش بسیاری پیدا کردند و کارخانه‌های مختلفی در توزلا بنا شدند. بااین‌وجود، همچنان می‌توانید رستوران‌هایی که غذای اصلی آنها ماهی باشد پیدا کنید و مغازه‌های ماهی‌فروشی کوچک را در سراسر توزلا می توانید ببینید. به‌منظور خرید یا اجاره ملک برای آشنایی بیشتر با این محله‌ جذاب استانبول، در ادامه‌ این مطلب با ما همراه شوید.

موقعیت جغرافیایی محله توزلا

منطقه‌ی نسبتاً آرام توزلا در مرز جنوب شرقی استانبول قرار دارد. این محله در گذشته و همچنین در فصل تابستان، برای گردشگران محله ی بسیار جذاب و محبوب می باشد. هم‌اکنون به‌عنوان مرکز کشتی‌سازی ترکیه شناخته شده است. ازآنجایی‌که این محله در ابتدای دریای مرمره و در مرز شهر تجاری و صنعتی استان کوجاالی (Kocaeli) قرار دارد، از موقعیت جغرافیایی خود برای انجام فعالیت‌های صنعتی نهایت استفاده را می‌برد.

ساختمان‌های مسکونی در بیشتر مناطق توزلا همانند بلوک‌های آپارتمانی می باشند که در میان شبکه‌ای از خیابان‌های باریک قرار دارند. ولی در امتداد خط ساحلی ویلاهای بزرگی بنا کرده اند که اغلب آن‌ها متعلق به سرمایه‌گذاران و افراد ثروتمندی می باشند که در مرکز شهر زندگی می‌کردند. درنگاه کلی به این منطقه، در اکثر مناطق توزلا ساختمان‌های نوساز ساخته شده است و بافت قدیمی،کمتر در این محله دیده می شود.

مراکز آموزشی در توزلا

بسیاری از بهترین مؤسسات آموزشی استانبول، در محله‌ توزلا می باشند. همانند، آکادمی نیروی دریایی توزلا (Tuzla Naval Academy)، دانشکده‌ی پیاده‌نظام توزلا (Tuzla Infantry School)، دانشگاه Sabancı، دانشگاه اوکان (Okan)، دانشکده دریایی دانشگاه فنی استانبول (Technical University Maritime Faculty)، دانشگاه Gedik، دانشگاه، Medeniyet، دانشگاه سلیمان شاه (Süleyman Şah) و دانشگاه Piri Reis، از جمله مراکز آموزشی موجود در توزلا می باشند.

این دانشگاه‌ها، در زندگی مردم ساکن توزلا نقش بسیار مهمی را دارا هستند، البته در مقایسه با صنعت کشتی‌سازی کمی نقششان کم رنگ می شود. یکی از بهترین نمونه‌های مؤسسات آموزشی موجود در محله توزلا استانبول، دانشگاه اوکان می باشد. این موسسه، جدیدترین و پویاترین دانشگاه موجود در توزلا شناخته شده است. هدف این دانشگاه، رسیدن به سطح دانشگاه‌های برتر جهانی می باشد و در این زمینه‌ نیز گام های خوبی مانند ساخت کلاس‌های آموزشی در سطح بالاترین استانداردهای جهانی، برداشته است.

 

اقتصاد در این منطقه‌

 بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشتی‌سازی ترکیه، در این منطقه تاسیس شده اند. این کارخانه‌‎ها در پیش‌برد اقتصاد توزلا، نقش بسیار مهمی دارند. حدود 6/1 جمعیت توزلا یعنی تقریبا 30 هزار نفر از مردم در این کارخانه‌های کشتی‌سازی، کار می کنند. باوجود تفریحگاههای دریایی که در این منطقه وجود دارد، افرادی که در این بخش مشغول به کار هستند، بیشتر شده اند.

علاوه بر این، کارخانه‌ Assan Alüminyum که در توزلا قرار دارد، یکی از پیشگامان در زمینه‌ تولید آلومینیوم می باشد. در این کارخانه حدود 1500 نفر در بخش‌های مختلفی مانند بسته‌بندی، توزیع، ساخت‌وساز، ماندگاری کالاها، خودروسازی و HVAC کار می کنند.

مراکز خرید در توزلا

چندین بازار و مرکز خرید در محله توزلا استانبول قرار دارند. ازجمله‌ این مراکز ،مرکز خرید بنام  نئومارین (Neomarin AVM) که این مرکز خرید سه طبقه دارای فروشگاه‌های بزرگ مخصوص فروش مواد غذایی، یک سالن سینما و رستوران می باشد.

از دیگر مراکز خرید توزلا، می‌توانیم مرکز خرید جدید شفا پارک  (Şifa Park AVM) را نام ببریم. این مرکز خرید که در سال 2017 افتتاح گردیده، دارای تالار عروسی، سالن سینما، سالن‌های بازی، کافه‌ها و رستوران‌ها و فروشگاه‌های زیادی می باشد که برای تأمین نیازهای مردمی که ساکن منطقه Mimar Sinan هستند بنا شده است.

علاوه بر مراکز خرید، روزهای یکشنبه، بازارهای عمومی نیز در کنار ساحل برقرار هستند که سبزیجات ارگانیک متنوعی در آنجا یافت می شود. این بازارها یکی از مکان‌های تفریحی مناسب برای گیاهخوارها بوده. البته اگر غذاهای دریایی را دوست دارید نیز می‌توانید از امتحان کردن مزه های غذاهای مختلف دریایی که در این بازار موجود هستند، لذت ببرید.

امکانات تفریحی در توزلا

علاوه بر تفریحات ساحلی موجود در این منطقه‌ استانبول، پارک‌های تفریحی و تفریحگاههای بسیاری در سراسر توزلا برقرار هستند.برای مثال، پارک تفریحی به نام جزیره دزدان دریایی (Korsan Adası Tuzla) در توزلا قرار دارد که  افرادی با سلیقه‌های مختلف و سنین متفاوت جذب آن می شوند. در این پارک می‌توانید ،دنیایی رنگارنگ و زیبایی و تجربه کنید که پر از وسایل بازی متنوع می باشد. از دیگر مراکز تفریحی این منطقه، قلعه‌ی ایدوس (Aydos Kalesi) می باشد.

دسترسی به محله توزلا

راههای رسیدن به توزلا از استامبول

  • قطار: با استفاده از قطار، سفر شما از استانبول به توزلا، حدود 1 ساعت و نیم خواهد بود.
  • اتوبوس: سفر از استانبول به توزلا با استفاده از اتوبوس، حدود 2 ساعت و 20 دقیقه می باشد.
  • تاکسی:استفاده از تاکسی، سریع‌‎ترین راه برای رسیدن به محله توزلا استانبول می باشد که حدود 36 دقیقه به طول می‌انجامد. البته هزینه‌ آن از هزینه‌ی سایر وسایل نقلیه، بیشتر خواهد بود و چیزی حدود 15 یا 16 دلار می باشد.

 ارزان‌ترین راه سفر از استانبول به توزلا، استفاده از اتوبوس می باشد. یک خط مستقیم اتوبوس از استانبول وجود دارد که از  Beyoğlu Abdülhak Hamit Caddesi استانبول حرکت کرده و وارد فرودگاه Sabiha Gokcen می گردد. این اتوبوس‌ها هر 30 دقیقه یک‌بار تردد دارند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها