1402/09/01
131

برج گالاتا استانبول


شهر استانبول، شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است که جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری را در خود جای داده است. یکی از این جاذبه‌های گردشگری، برج گالاتا است که در قسمت اروپایی این شهر قرار دارد.
این برج، با ارتفاع ۶۶٫۹ متر، یکی از بلندترین ساختمانهای استانبول است و از آن میتوان نمای زیبایی از شهر را مشاهده کرد. هر ساله، گردشگران زیادی از این برج بازدید می‌کنند. این برج، با تاریخ و زیبایی خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر استانبول محسوب می‌شود.

 

تاریخچه برج گالاتا استانبول


برج گالاتا، یکی از نمادهای شهر استانبول است که در قسمت اروپایی این شهر و در کنار تنگه بسفر قرار دارد. این برج، در سال ۱۳۸۳ میلادی به دستور امپراطور بیزانس ساخته شد و به عنوان یک فانوس دریایی عمومی مورد استفاده قرار می‌گرفت.
برج گالاتا، با ارتفاع ۶۶٫۹ متری، از سایر برج‌های شهر استانبول متمایز می‌شود. این برج، دارای یک کلاه قیفی شکل است که ارتفاع آن حدود ۳۸ متر است.
در سال ۱۴۵۳، با فتح استانبول توسط عثمانی‌ها، برج گالاتا نیز به دست این حکومت افتاد. عثمانی‌ها، این برج را بازسازی کردند و نام آن را به «برج گالاتا» تغییر دادند.
در طول تاریخ، برج گالاتا، شاهد حوادث و رویدادهای مهمی بوده است. یکی از این رویدادها، پرواز احمد چلبی هزارفن، از این برج، در سال ۱۶۳۸ میلادی است. احمد چلبی هزارفن، یک خلبان بود که با بال‌های دست‌ساز خود، از برج گالاتا به سمت قسمت آسیایی استانبول پرواز کرد. این پرواز، اولین پرواز بین قاره‌ای در جهان محسوب می‌شود.
پل گالاتا، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول است که در کنار برج گالاتا قرار دارد. این پل، در سال ۱۹۹۲ میلادی، به منظور اتصال دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول ساخته شد. پل گالاتا، دارای ۶ مسیر ماشین، ۲ خط تراموا و یک مسیر پیاده‌روی است.
برج گالاتا و پل گالاتا، دو جاذبه‌ی گردشگری مهم شهر استانبول هستند که هر ساله، گردشگران زیادی از سراسر جهان از آن‌ها بازدید می‌کنند.

 

افسانه هایی در مورد برج گالاتا


با افسانه‌های مختلفی در ارتباط با برج گالاتا وجود دارد. یکی از جالب‌ترین و قدیمی‌ترین این افسانه‌ها، «افسانه عشق» نام دارد. طبق این افسانه، اگر زن و مردی برای اولین بار به برج گالاتا بروند و از بالای این برج به استانبول نگاه کنند، حتما با هم ازدواج خواهند کرد.
افسانه دیگری که در مورد برج گالاتا وجود دارد، «افسانه گالاتا و برج دختر» نام دارد. طبق این افسانه، مردی به نام گالاتا، عاشق دختری در برج دختر بود. این دو عاشق، در دو سوی تنگه بسفر زندگی می‌کردند و نمی‌توانستند با هم دیدار کنند. گالاتا، برای رسیدن به عشق خود، خود را به تنگه بسفر انداخت و جان خود را از دست داد.
برج گالاتا، با تاریخ و افسانه‌های خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر استانبول است که هر ساله، گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

 

برج گالاتا

 

معماری برج گالاتا


برج گالاتا، یک برج استوانه‌ای سنگی است که دارای ۹ طبقه و قطری برابر با ۱۶٫۴۵ متر است. ضخامت دیوارهای برج، ۳٫۷۵ متر است. برج گالاتا، دارای یک گنبد مخروطی شکل در بالای خود است که ارتفاع آن، 38 متر است.
برج گالاتا، در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی ترکیه قرار گرفت.

 

بخشهای مختلف برج گالاتا


برج گالاتا، از سه بخش تشکیل شده است:


بخش ورودی
بخش ورودی برج گالاتا، محل قرارگیری فروشگاه سوغاتی، اطلاعات تاریخی و راهنمایان گردشگری است. بازدیدکنندگان می‌توانند در این بخش، سوالات خود را در مورد برج گالاتا بپرسند و سپس طبق تمایل خود با آسانسور یا پله‌های مارپیچی برج به طبقات بالا بروند.

 

رستوران
رستوران برج گالاتا، یکی از بهترین رستوران‌های شهر استانبول است که غذاهای ترکی و بین‌المللی را با کیفیت بالا ارائه می‌دهد. این رستوران، محیطی دنج و چشم‌اندازی زیبا دارد و برای صرف غذا و لذت بردن از مناظر شهر استانبول، گزینه مناسبی است.


سکوی بازدید
سکوی تماشای برج گالاتا، جذاب‌ترین بخش برج است که امکان تماشای نمای ۳۶۰ درجه از شهر استانبول را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. از این سکو می‌توان تمام جاذبه‌های شهر استانبول از مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی و پل بسفر گرفته تا دریای مرمره، پل طویل و آهنی گالاتا و مسجد ایاصوفیه را در یک قاب بیینید.

 

آسیب ها و بازسازی برج گالاتا 


برج گالاتا، با وجود حوادث و بلایای طبیعی متعددی که در طول تاریخ شاهد آن بوده است، همچنان پابرجا مانده است. این برج، نمادی از استقامت و پایداری است و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر استانبول محسوب می‌شود.


زلزله و آتشسوزی
یکی از مهم‌ترین حوادثی که برج گالاتا را در طول تاریخ تحت تأثیر قرار داده است، زلزله سال ۱۵۰۹ میلادی است. این زلزله، خسارت زیادی به برج وارد کرد و باعث شد که بخش‌هایی از آن تخریب شود. در سال ۱۷۹۴ میلادی نیز، آتش‌سوزی دیگری، برج گالاتا را دچار خسارت کرد. این آتش‌سوزی، باعث شد که بخش‌هایی از طبقات بالای برج، از جمله گنبد مخروطی شکل آن، از بین برود.


طوفان
در سال ۱۸۷۵ میلادی، طوفانی شدید، برج گالاتا را دچار آسیب کرد. این طوفان، باعث شد که دیوارهای برج ترک بردارد و بخش‌هایی از آن فرو بریزد.


مرمتهای متعدد
برج گالاتا، پس از هر حادثه، مورد مرمت قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین مرمت‌های این برج، در سال ۱۵۰۹ میلادی، توسط معمار معروفی به نام هیرتین انجام شد. این مرمت، باعث شد که برج گالاتا به حالت اولیه خود بازگردد.
آخرین مرمت برج گالاتا، در سال ۱۹۶۰ میلادی انجام شد. این مرمت، با هدف تغییر کاربری برج و تبدیل آن به رستوران انجام شد.

 

برج گاتالا

 

ساعت کار برج گالاتا


برج گالاتا 6 ماه اول سال از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۱ شب و در 6 ماه دوم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۰ شب برای بازدیدکنندگان باز است.

 

بهترین زمان بازدید


بهترین زمان بازدید از برج گالاتا، صبح زود است. در این زمان، هوا خنک‌تر و برج خلوت‌تر است. البته اگر بخواهید یکی از زیباترین مناظر شهر یعنی غروب خورشید را ببینید، باید صرف‌نظر از شلوغی، در زمان غروب به آن سر بزنید.

 

بلیط ورود به برج گالاتا


بلیط برج گالاتا در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۳۵۰ لیر ترکیه است. کودکان زیر هفت سال به صورت رایگان می توانند وارد برج شوند. برای معطل نشدن در صف ورودی به برج  میتوانید همراه تورها وارد شوید البته این موضوع مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است.

 

ساعات فعالیت رستوران برج گالاتا


اگر می‌خواهید از نمای برج گالاتا در حین صرف غذا لذت ببرید، می‌توانید به رستوران این برج بروید. رستوران برج گالاتا از ساعت هشت صبح تا ۱۰ شب باز است.
در اطراف برج گالاتا، میدان کوچکی وجود دارد که می‌توانید از آن برای استراحت و لذت بردن از مناظر شهر استفاده کنید. در این میدان، چند کافه، رستوران و فروشگاه‌های سوغات نیز وجود دارند.

 

اه های دسترسی به برج گالاتا


پیاده
اگر در میدان تکسیم یا هتل گالاتا هستید، می‌توانید پیاده به این برج بروید. مسیر پیاده‌روی از میدان تکسیم تا برج گالاتا، حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.


با تراموا
اگر از میدان تکسیم یا محله سلطان احمد به برج گالاتا می‌روید، می‌توانید از تراموا خط ۱ استفاده کنید. ایستگاه تراموای کاراکوی، نزدیک‌ترین ایستگاه به برج گالاتا است.


با کشتی
اگر از منطقه کادیکوی در قسمت آسیایی استانبول به برج گالاتا می‌روید، می‌توانید از کشتی‌هایی که به کاراکوی می‌روند استفاده کنید.


ماشین شخصی
رانندگی با ماشین شخصی به برج گالاتا پیشنهاد نمی‌شود، زیرا جای پارک در نزدیکی برج به سختی پیدا می‌شود.

 

برج گاتالا

 

سخن آخر


برج گالاتا با توجه به پیشینه و معماری زیبای خود، توانسته است به عنوان یکی از محبوب‌ترین اماکن گردشگری شهر استانبول باشد و هر ساله، گردشگران زیادی را مجذوب خود نماید. این برج، فرصتی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا از نمای زیبای شهر استانبول لذت ببرند.
هر ساله افراد زیادی از جای جای دنیا برای بازدید از این برج باشکوه به ترکیه می روند. قرارگیری آن در محله ای تاریخی به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. اگر حتی برای مدت کوتاهی در شهر زیبای استانبول خواهید بود، بازدید از این برج تاریخی و زیبا را از دست ندهید.

 

سوالات متداول


1. برج در کجا واقع شده است؟
برج گالاتا، در قسمت اروپایی شهر استانبول، در محله گالاتا قرار دارد. این برج، در نزدیکی میدان تکسیم و پل گالاتا قرار دارد.

2. ارتفاع برج گالاتا چقدر است؟
ارتفاع برج گالاتا، ۶۶٫۹ متر است.

3. برج گالاتا چند طبقه دارد؟
برج گالاتا، دارای ۹ طبقه است.

4. برج گالاتا  چه ساعاتی باز است؟
برج گالاتا 6 ماه اول سال از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۱ شب و در 6 ماه دوم از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۰ شب برای بازدیدکنندگان باز است.

5. آیا برج گالاتا برای افراد معلول مناسب است؟
بله، برج گالاتا برای افراد معلول مناسب است. در طبقه اول برج، آسانسور وجود دارد که افراد معلول می‌توانند از آن برای بالا رفتن از برج استفاده کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

لیست نظرات

مقایسه پروژه ها